SON DAKİKA

GİRESUNDA SANAT WEB TV AÇILMIŞTIR         


Bugün: 12.08.2020

``giresun günlükleri`


can akengin ve osman fikret topallı en yakın 2 arkadaştır..

kuşaklar sonraysa yeğen gürsel apo ekmekçi ve torun fikret topallı en yakın 2 arkadaş olarak, neredeyse her an yan yana-can cana beraberce büyürler..

sadece onlar mı?

babaları da, anneleri de, ablaları da hep birbirileriyle ``kanki``dir..

****

sizleri osman fikret topallı`nın ``giresun günlükleri`` adıyla kitaplaştırılan notlarının 105. sayfasına davet ediyorum..

``19 eylül 1924 günü giresun`a gelen Atatürk, şehirdeki aydın gençlerin toplandığı ve küçük bir binası bulunan bilgi yurdu`nu ziyaret ederek, yurdun büyük bir binaya taşınmasını ve adını da türk ocağı`na çevirmesini istemiştir. Mustafa Kemal Paşa emvali metrukeden bilgi yurdu`na sağlam ve büyük bir bina verilmesini temin ederek giresun`dan ayrılmıştır. türk ocakları genel başkanı hamdullah suphi bey, 10 ekim 1924 günü giresun`a gelerek bu binayı gezmiş ve teftişte bulunmuştur. ancak bilgi yurdu`nun bütün bürokratik işlemlerinin tamamlanmış olarak türk ocağı`na dönüşebilmesi ve resmen faaliyete geçmesi 27 şubat 1925 tarihini bulmuştur``.

****

13 ocak 1964 doğumlu sevgili fikret`im beni kimsesiz bırakıp gitti temmuz 2016`da, biliyonuz..

yaşasaydı 56 yaşında olacaktı yarın..

o`nsuz hiçbi şeyin keyfi yok bilesiniz..

yazı yazmanın bile..

dedesine ait yukarıdaki satırları kardeşime doğum günü armağanı olarak yolluyorum..

doğum günün kutlu olsun şekerim de gaymaam..

****

(ve kendi kendime gülüyom tabi.. 1924`de Ata`mızın karşısına dikilen 2 genç, ben ve fikret olsaydık, Atatürk bize ``buranın adını türk ocağı olarak değiştirin çocuklar`` deseydi, napardık??? değiştirir miydik?? yahu bilgi yurdu daha güzel der miydik?? bi süre sonra teftişe gelen hamdullah suphi bey`i ``bakıcaz u işlere`` der, geçiştirir miydik?)

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 109