sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton
SON DAKİKA

GİRESUNDA SANAT WEB TV AÇILMIŞTIR         


Bugün: 28.01.2021

Tiyatro Gazetesi Eylül Ayı 90.Sayı Çıktı

Tiyatro Gazetesi Eylül Ayı 90.Sayı Çıktı

TÜM ÖDÜLLERİMİZ KADINLARA07.09.2018 07:17

Tiyatro Gazetesi Eylül Ayı 90.Sayı Çıktı

TÜM ÖDÜLLERİMİZ KADINLARA

 

Tiyatro Gazetesi  5. Anadolu Tiyatro Ödülleri'ne hazırlıklarımız dolu dizgin devam ederken 90. Eylül sayımızın manşetini bu konuya ayırdık. Heyecanımıza ortak olun diye, bu yıl pozitif ayrımcılık yaptık ve tüm ödüllerimiz kadınlara!

Bu arada çok uzundur gazete fiyatımız değişmemişti, biliyorsunuz. Bunca zammın ardından gazetemizin fiyatı da değişmek zorunda kaldı. Ne oldu neden olduğunun açıklaması da yine ilk sayfamızda.

Kadınlar demişken, Rojda Karakuş nefis bir röportaj yaptı; ‘Kayıplarını arayan, bekleyen ve asla vazgeçmeyen annelerin acılarına seyirci olmak zorunda kalan bastırılmış, korkutulmuş kadınların gizli ve sessiz çığlığı.' diye söze başladı. ‘Eylemin ev hali' gazetenizde. İlk sayfa da gördüğünüz bir de afiş var. Gazetenin iç sayfalarında ayrıntılarını da göreceğiniz afiş Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği 3. Tiyatro Kampı'na ait. Bu yıl Sanata evet diyerek, üçüncüsü gerçekleşecek olan festival Urla'da 4-8 eylül arasında sizleri bekleyecek.Bu sayıda size Yeni Kapı Tiyatrosu'ndan ve  12.Türkiye Tiyatro buluşmasından bahseden isim Nurhan Uslu. ‘Tiyatroda gelenek yaratmanın adı: Yenikapı' dediği yazısını köşesinden okuyabilirsiniz.

Bu sayıda Nurhan Uslu bir başka haber daha veriyor bizlere; Mask-Kara Tiyatrosu ‘Ev Yapımı ?' ile seyirci karşısında derken Dünya Prömiyerini de 28 Eylül ‘de Şişli'de yapıyor diyor. Avni Rakop eylül sayımızda ‘Samsun 2. Hayal Atölyesi Tiyatro Festivali'ni kaleme alırken Tamer Levent Tiyatro ve biz köşesinde ‘Eşitler arasında öncelikli olmak.' dedi. Rojda Karakuş yeni sezonda bizlerle buluşacak olan Oğuz Atay'ın yazdığı ‘Ne Evet Ne Hayır' oyununu sahneleyen ekiple buluşup, Özge Erdem ve Sinan Arslan'la söyleşti. Bu ay sizlere öncelikle bazı kitaplardan bahsetmek istiyorum diyerek ‘Kitaplar ve Yaşam' diyen isim Serkan Fırtına. 

Halit Karaata ‘Alınteri Notları' derken, Azerbaycanlı Prof. İsrafil İsrafilov ise 'Tiyatro hayatını yaşar' yazılarıyla bu ay sizinle. Hikmet Kaymak ve Murat Fidan ‘Işıklar içinde uyu ağabey' yazısı, Seda Tansüker ise Türkiye'de Işık tasarımcılığında usta bir isim Yüksel Aymaz ile söyleşisiyle gazetenizde.  Cüneyt İngiz ‘Ölümünün altıncı yılında Müşfik Kenter gibi bir ustayı anmadan geçmek olmazdı' diyerek Müşfik Kenter ve Kenter Tiyatrosu'nu yazdı. Yard. Doç. Dr. Rasim Aşın ‘Çocuk Tiyatrosu çalışmalarına sanatçının ve devletin tavrı' derken Özge Yüksel ise Apartman Sahne konusunda Sıla Erkan ile söyleşti. 

Ve bir ilk festival haberi de yine bu sayımızda. İki Deli ve Bir'incisi. Ödemiş Umut Tiyatrosu öncülüğünde 1.si düzenlenen Ödemiş Tiyatro Festivali Ödemişliler için perde açacak. Haberimiz tüm Tiyatro severlere elbette.

Yavuz Özgüngördü ‘2018 Yalova Müzik Festivali'ni kaleme aldı Eylül sayımızda.

Tiyatro Gazetesi olarak yazarımız Hayati Özen'i yitirmenin hüznünü yaşıyoruz. Bu ay ki gazetemizde Hayati Özen'in yapmış olduğu son söyleşiyi sizlerle paylaştık. Hayati Özen: 1996 ile 2005 yılları arasında Berlin'de yaşadım. Birlikte "Akrep" adlı kültür-sanat dergisini çıkarmıştık. Uzun yıllar sonra seninle söyleşi yapmanın sevincini yaşıyorum şu an.Okurlarımıza kendini tanıtır mısın sevgili Yalçın Baykul? diye söze başladığı söyleşisini gazetenizden okuyabilirsiniz. 

Ve Tiyatro Gazetesi ödüllü bulmacasını sunar. Bakalım bu ay ödül kimin? Yaşam kaya ‘Şevval Sam' ın Teatral Başarısı! : Müzeyyen Müzikali' diyerek hem sahnede ki Şevval Sam'ı hem de Müzeyyen Müzikalini değerlendirmiş.

Metin Güler ‘Tiyatro ile uyandık' derken, Rojda Karakuş'un başta da bahsettiğimiz söyleşisi var gazetenizde. Hülya Karakaş, Şenay Tanrıvermiş, Ebru Üstüntaş, Makbule Meyzinoğlu, Ayşenur Nuhoğlu ve Mert İşcan'ın ‘Ev Yapımı?' oyunu hakkında ki sözcükleri ilginizi çekecek.

Tiyatro Gazetesinin 90. Eylül sayısında tüm bu yazılar ve söyleşilerin yanısıra birçok kurum ve kuruluştan etkinlik ve oyun programları ile kitaplar ve yazarlardan bilgiler haberler var.  

Gazeteniz olsun, haberiniz olsun.

Abonelik için www.tiyatrogazetesi.net Gazetenize tüm Kitapsan Mephisto kitabevlerinden ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz
Etiketler: Tiyatro Gazetesi Eylül Ayı 90.Sayı Çıktı

Diğer TİYATRO haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.