SON DAKİKA

GİRESUNDA SANAT WEB TV AÇILMIŞTIR         


Bugün: 27.10.2020

Kemençenin Efsane İsimlerinden Katip Şadi Vefat Etti.

Kemençenin Efsane İsimlerinden Katip Şadi Vefat Etti.

Kemençenin Efsane İsimlerinden Katip Şadi Vefat Etti.12.09.2020 00:00
 

Karadeniz  bölgesinin yetiştirdiği değerli bahis sanatçılardan Giresun ilimizin somut olmayan hoşgeldin bonusu kültürel miras taşıyıcılarının en önde gelen ismi Kemençe üstadır  Sayın Katip Şadi vefat etti.

 

Tedavirn görmekte olduğu hastanede 12 Eylül Cumartesi günü vefat eden Kemençe  sanatının efsane isimlerinden Katip Şadi, 13 Eylül Pazar günü Görele  Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek tören ve kılınacak cenaze namazının ardından Derekuşçulu Köyündeki aile mezarlığında toprağa verilecek.

 

Kültürrn ve Turizm Bakanlığının “Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi” ‘ne  kayıtlı ses dalında mahalli sanatçılarımızdan birisi olan Katip Şadi, Göreleli kemençe üstadı Durkaya lakaplı Kemal İpşir'in talebesi olup,  kemençe çalmaya 10 yaşında başlamıştır.

 

İlk  plağını 1962 yılında çıkaran Katip Şadi’nin 1960 ve 1970’li yıllarda r çok sayıda plağa piyasaya sürülmüştür. Kaynak kişisi olduğu çok sayıda türküden bir kısmı da TRT repertuarına (Mektup Yazdım Acele, Rep.  No:3216 gibi bazı parçaları) girmiştir. Yaklaşık 600 eseri bulunan kemençe üstadı Şadi’nin çok sayıda kaset, CD ve plağı bulunmaktadır.

 

İcrarn ettiği sanatı ile sadece Giresun'da değil, Doğu Karadeniz bölgesi başta  olmak üzere, İstanbul ve Türkiye dışında da tanınmış bir sanatçımızdır.

 

Katiprn Şadi’ye 2015 yılında Giresun Üniversitesi tarafından 'Giresun rnDeğerlerine Sahip Çıkıyor Projesi' kapsamında, Giresun Üniversitesi rnSenatosu'nun oybirliğiyle aldığı karar doğrultusunda “Fahri Doktora  Unvanı” verilmiştir.

 

Bölgemizinrn ve ilimizin yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan Merhum Katip rnŞadi’ye Allah’tan rahmet, ailesine, sanat camiasına ve sevenlerine  başsağlığı dileriz.

 

 

Etiketler: Kemençenin Efsane İsimlerinden Katip Şadi Vefat Etti.

Diğer MÜZİK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.