SON DAKİKA

GİRESUNDA SANAT WEB TV AÇILMIŞTIR         


Bugün: 12.08.2020

TİYATRO GAZETESİ NİSAN 97.SAYISI ÇIKTI

TİYATRO GAZETESİ NİSAN 97.SAYISI ÇIKTI
TİYATRO GAZETESİ NİSAN 97.SAYISI ÇIKTI07.04.2019 09:45


 

 “İmkansız şey

Şiir yazmak,

Aşıksan eğer;

Ve yazmamak,

Aylardan nisansa…”dediği gibi Orhan Veli’nin, aylardan nisan!

Ve biz baharın iyiden iyiye göz kırptığı bugünlerde, Tiyatro Gazetesi’nin 97. Nisan sayısıyla yine dopdolu haberler ve yazılarla sizlerleyiz.

Bu ay ki gazetenin manşeti: ‘3. Meslek Tiyatroları Festivali başlıyor.’

Osmangazi Belediyesi’nin hazırlamış olduğu bu etkinliğin ayrıntılarına daha sonra iç sayfalarda bakacağız ama ilk sayfa haberlerinden bir diğeri de, ‘21. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ haberi. Adana’da gerçekleşen festivalin ayrıntılarını Gökhan Yener yazdı. ‘Bir Replikle Değişir Dünya, Bir Haykırışla…’ başlığı da ilk sayfa da karşımıza çıkıyor. ’10. Uluslararası Ayvalık Tiyatro Festivali’ programına da yine iç sayfalarda bakacağız. Ve 6-14 nisan arasında, -sahneleri şenlendirmek sokakları sanat sokağına dönüştürmek için- şiarıyla tiyatro severler için gerçekleşecek olan 13. Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’nin ayrıntılarını da gazetenizden okuyabilirsiniz.

Nurhan Uslu ‘Bahara Merhaba’ derken köşesinden, Avni Rakop Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle "6. Samsun Tiyatro Günleri" düzenledi dedi, ‘Güneşin Doğduğu Şehirde Tiyatro Var’ başlığıyla okurlarına.

Hamburg Mut Tiyatrosu’nun 2. Tiyatro Köprüsü Festivali ise 12 günde güncel konuları ele alan 15 gösteri ile karşımızda. Festivalin sloganı ise ‘Sınır Gezginleri’ Ayrıntılarıyla programı gazetenizden okuyabilirsiniz. Ayrıca Uğur Ozan Özen ‘Tiyatroya Adanan Bir Ömür Erdal Gülver’ yazısıyla karşımızda.

Nazif Uslu, ‘Tiyatromuzda Yeni Oyunlar, Yeni Yazarlar’ başlığıyla ‘Ulusal Oyun Yazma Yarışması 2019’a değindi köşesinde.

Hemen altında sayfanın 3. Meslek Tiyatroları Festivali Başlıyor manşetinin ayrıntılarını okuyabilirsiniz.

Tamer Levent ‘Tiyatro Yapmak Ve Kişilik Gelişimi’ diyor Tiyatro ve Biz köşesinden.

Müfit Semih Baylan ‘Akçaabat Belediyesi Tiyatro Günleri’, Serkan Fırtına ‘Martta Biriktirdiklerim’, Halit Karaata ‘Yağmurdan Kaçarken’ derken, Rıza Gedikoğlu ise Sevtap Çapan ile Tiyatro P.A.S üzerine söyleşti.

Yaşam Kaya ‘Benimle Gelir misin? : Aşkı İstemek ya da Aşk Üzerine Beklemek!’, A.Kadir Bozkurt ‘Bir Töre Cinayeti, Dördüncü Ay’ derken, Berat Beyoğlu ise Arda Aydın ile söyleşti: ‘İlelebet – Bir Atatürk Hikayesi, Arda Aydın’. Çiğdem T.Özçelik ‘Aristophanes’in Kuşlar’ı Ordu Üniversitesi’nde Kanat Çırptı ’derken, Güler Cengiz ise ‘Mersin 5. Türk Dünyası Tiyatro Günleri Yapıldı’, ‘Ölüm ve Kız Mersin’de Sahnelendi’ ve ‘Hiç Kimsenin Öyküsü’ dedi okurlarına.

Metin Güler ‘Tiyatro Festivalleri’ ve ‘İzmir Devlet Tiyatroları Karşıyaka’da yeni sahnesine kavuştu’ yazılarıyla, Seyhun Sertan Tiyatro Gazetesi Afyonkarahisar temsicisi ise ‘Hemdert Pürneşe Büyük Beğeni Topladı’, ‘Hemdert Pürneşe’ye Madalya’, ‘Haldun Dormen Ve Arena Oyuncuları Afyonkarahisar’da!’  ve ‘Sanatın Birleştirici Gücü’ dedi.

Seda Tansüker bu ay ki gazete de ‘Bodrum Şehir Tiyatrosu 1 Yaşında’ diyerek, Mihriban Er ile söyleşti. Yalçın Baykul ‘Berliner Ensemble’da Castorf’un Galileo’su, Tiyatro ve Veba’ ile ‘Berlin Türk Tiyatrosu En Büyük Komedyenini Yitirdi; Levent Beceren’in Ardından’ yazılarıyla seslendir okurlara.

Özge Yüksel ‘Bir replikle değişir dünya, bir haykırışla…” derken Ceren Olpak ise ‘Yeni Broşür Var Yeni Oyun Yok’ dedi.

Gökçe Göksu Saim Güveloğlu ile söyleşti bu ay ‘Kendine Acıma Durumunun Bize Bir Faydası Yok’. Kımız Bozkır ‘Eve Mektuplar-Cam Fanus’ ve ‘Tiyatro Düş Sahnesi’, Tanju Koçak ’35 Yıldır Ayakta Kalma Mücadelesi’ derken, Prof.Dr. Hülya Nutku ‘2019 Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi’ni kaleme alırken, Ali Berktay çevirisiyle ‘2019 Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirisini ise Küba’lı yönetmen Carlos Celdrán’ın kaleminden aktardık. Savaş Aykılıç ‘Hayal Perdesinde Yunus Emre Ve Hayali Alpay Ekler Fenomeni’ derken Süreyya Karacabey ve Yenikapı Tiyatrosu ’27 Mart Dünya Tiyatro Günü Alternatif Bildirisi’ni yazdı.

Arzu Taşkın, Siyah Beyaz Yapım Tiyatro’nun Genel Sanat Yönetmeni Alparslan Mehmet Bıyık ile söyleşti: İlk günkü heyecan ve istekle sahnedeyim derken Murat Fidan ve Hikmet  Kaymak Diyarbakır haberleri ile karşımıza çıkıyor: Ulusal Oyun Yazma Yarışması Ödülleri Sahiplerini buldu başlığıyla...

Gökhan Yener ise’21. Devlet Tiyatroları – Sabancı’derken, ayrıntılarıyla Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ni aktardı okurlara bu ay gazete de.

Dramatik Sahne Sanatları Cem Düzova'nın Yazdığı Nazif Uslu'nun yönettiği Kadın adlı oyunla  21-22 Nisanda Devlet Tiyatroları ve Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’nde Adana seyircisiyle buluşacak.

Sadece sizlere aktardığımız bu yazılar değil elbette, festivaller ve programları, Belediye etkinlikleri, ve bir çok kurum ve kuruluşun etkinlik takvimi de yine gazetenizde. Abone olun, Tiyatro Gazetesi evinize gelsin, haberiniz olsun. www.tiyatrogazetesi.net .

Tiyatro Gazetesini tüm Mefisto Kitabevi, Tüm Kitapsan ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz.

 

 


Etiketler: TİYATRO GAZETESİ NİSAN 97.SAYISI ÇIKTI

Diğer KİTAP haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.