sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton
SON DAKİKA

GİRESUNDA SANAT WEB TV AÇILMIŞTIR         


Bugün: 19.01.2021

Tamzara’da Muhteşem Defile

Tamzara’da Muhteşem Defile

Şebinkarahisar ilçemizle özdeşleşmiş 200 yıllık Tamzara dokumasının tanıtımı amacıyla muhteşem bir defile düzenlendi.rnrn 15.06.2015 00:00 

Şebinkarahisarrn Kaymakamlığı tarafından yöreye özgü Tamzara dokumasının tanıtımı amacıyla ünlü manken Şebnem Schaefer'ın da aralarında bulunduğu ünlü mankenlerin katılımıyla "1. Tamzara Defilesi" gerçekleştirildi.

Defiledern bir konuşma yapan Şebinkarahisar Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç, Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan ve Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Şebinkarahisar’da Tamzara mahallesinin uzun yıllar boyunca dokumacılık yapılan bir yerleşim yeri olduğunu belirtti. Kaymakam Erdinç,“50 yıl öncesine kadar neredeyse her evde bir dokuma tezgahının bulunduğu, sokaklarda yürürken dokuma tezgahlarının seslerinin duyulduğu bir mahalle. O dönemlerde bu mahallede üretilen dokumalar her yerde aranan rnbir tekstil ürünü olarak ün yapmış ve tüm bölgeye bu tezgahlarda dokunanrn ürünler toptan gönderilmiş. Ama maalesef günümüze ticari anlamda taşınamamış halihazırda Kaymakamlığımız çabalarıyla yaşatılan eski ve geleneksel el sanatlarımız olarak üretilmeye devam etmektedir. Tamzara defilesiyle unutulmaya yüz tutmuş bu en eski ve geleneksel el rnsanatlarımızdan biri olan Tamzara dokumasını tekrardan gün yüzüne çıkarıyoruz. Bu defileyle yüzyıllar boyu mekik mekik, ilmik ilmik, emek emek dokunan ve bugün zorlukla da olsa günümüze kadar taşınan bir el sanatımızın hikayesini anlattık” dedi.

Tamzararn Mahallesinde açık havada gerçekleştirilen defilede Giresun Üniversitesirn Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Bölümü öğrencileri ile tasarımcı Ahmet Giray Yılmaz’ın Tamzara tasarımlarından oluşan koleksiyonu tanıtıldı. Arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ve ses sanatçı Bora Uymaz’ın canlı müziği eşliğinde gerçekleştiren defile büyük beğeni topladı.

Halkında yoğun ilgi gösterdiği defile dans gösterisiyle de renklendirildi. Defileyi  Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı ve ilçe protokolü de izledi.r


Etiketler: Şebinkarahisar . Tamzara

Diğer İLÇELER haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.