Ömer Erden Menteşeoğlu Giresun Kent Kültürü

Ömer Erden Menteşeoğlu Giresun Kent Kültürü
Sergisini Açıldı19.04.2019 00:00
 

Sayınrn Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, 19 Nisan Cuma günü Can Akengin Sergi Salonu'nda “III. Ömer Erden Menteşeoğlu Giresun Kent Kültürü Sergisi” rnaçılışını yaptı.

 

İlrn Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 15 - 22 Nisan Turizm Haftası rnEtkinlikleri kapsamında, Hüseyin Gazi Menteşeoğlu tarafından hazırlanan rnve 21 Nisan 2016 tarihinde aramızdan ayrılan Emekli Öğretmen, rnAraştırmacı Yazar Ömer Erden Menteşeoğlu anısına düzenlenen Giresun Kentrn Kültürü Sergisi’nin, bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi.

 

19-21rn Nisan 2019 tarihleri arasında açık olacak olan Ömer Erden Menteşeoğlu rnGiresun Kent Kültürü Sergisini gezen Vali Sarıfakıoğulları, sergiyle rnilgili yetkililerden bilgi aldı.

 

Gelenekselrn hale gelen “Ömer Erden Menteşeoğlu Giresun Kent Kültürü Sergisi”sinde rnher yıl Giresun’a özgü eski fotoğraflar, Osmanlıca gazete ve belgeler rnile çeşitli objeler sergilenerek, misafirlerin beğenisine sunuluyor.

 

Sergide,rn toplamda 100 adet nadir fotoğraf ve belge çerçevelenerek sergileniyor. rnİlk olarak 2017 yılında Hüseyin Gazi Menteşeoğlu tarafından düzenlenen rnGiresun Kent Kültürü sergisinde yine bu yıl ilk kez Giresun Posta rnTarihi’ne ışık tutacak Osmanlı dönemi zarf, pul ve posta damgalarına yerrn verildi. Ayrıca Osmanlıca belge ve gazetelerin Türkçe çevirileri

Herrn yıl farklı fotoğraf, belge ve gazetelerin kullanıldığı sergide, bu yıl rn1890’lı yıllara dayanan Giresun kartpostalları ve 1910’1u yıllardan rnitibaren Giresun’da yayımlanan Osmanlıca gazete ve dergiler kullanıldı. rnAyrıca siyah-beyaz fotoğraf sanatına özgü, fotoğraf makinaları ve rnmalzemeleri konulu bir köşe hazırlanırken, Osmanlı duvar saatleri, rnradyolar, matbuat malzemeleri ve eski ev gereçleri sergilenen objeler rnarasında bulunuyor.

 

Sergidern araştırmacı yazar Ömer Erden Menteşeoğlu'ndan kalanlar ve Hüseyin Gazi rnMenteşeoğlu tarafından da 18 yıldır sahaf, mezat ve müzayedelerden rntoplanmakta olan Giresun fotoğraf ve belgeleri dosyalardan çıkarılarak rnGiresunluların beğenisine sunuldu.

 

Diğer GÜZEL SANATLAR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.