SON DAKİKA

GİRESUNDA SANAT WEB TV AÇILMIŞTIR         


Bugün: 01.10.2020

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma

Törenleri Atatürk Meydanı’nda Yapıldı16.07.2020 23:05
 


 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Törenleri, 15 Temmuz Çarşamba günü Giresun Atatürk Meydanında düzenlendi.

15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ'cü alçaklar tarafından demokrasimize ve milli birliğimize karşı düzenlenen hain darbe girişiminin 4’üncü yıldönümü Giresun’da çeşitli etkinliklerle anıldı.

Giresun’da düzenlenen “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri, 15 Temmuz Çarşamba günü saat 12.00’de Atatürk Meydanı’nda “15 Temmuz Temalı Fotoğraf Sergisi” açılışı ile başladı ve ardından Tirebolu ilçesi Karademir Köyü’nde 15 Temmuz Şehidimiz İsmail Kefal'in kabrini ziyaret edilerek Kur’anı Kerim Tilaveti ve Duaların okunmasıyla devam etti.

Şehitlerimizin ruhu için Hacı Miktad Camiinde saat 16.00’da okutulan Mevlid-i Şerif ve yapılan dualardan sonra Atatürk Meydanında saat 17.30 da Prof.Dr. Yavuz Bayram’ın konuşmacı olarak katıldığı “18 Mart’tan 15 Temmuz’a İstiklâl Mücadelemiz” konulu bir konferans düzenlendi.

Atatürk Meydanında saat 20.15’de Mehteran Gösterisi, 15 Temmuz Şehitleri Anısına Saygı Duruşu ve istiklâl Marşımızın okunması ile başlayan “Demokrasi Nöbeti”, Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve Protokol Konuşmaları ile devam etti. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz konuşması Atatürk Meydanı’na kurulan dev ekrandan törene katılanlara canlı yayında izletildi.

Törende bir konuşma yapan Vali Ünlü “Bugün 15 Temmuz…

Bir milletin, bir hayasız akını durdurduğu, bir sel gibi kükrediği gün.

Gövdesini siper edenlerin, yurduna alçakları uğratmadığı gün.

Kahraman Milletimizin, sıradağlar gibi hainlerin karşısında durduğu gün.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerimiz kapsamında bu akşam da hep birlikte meydanlardayız.  

15 Temmuz’un 4. seneyi devriyesi olan bu günde hepinizi hürmetle selamlıyorum.

15 Temmuz gecesi FETÖ'cü alçaklar karşısında kanlarıyla destan yazan kahramanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize, cesaret ve fedakarlıkları için şükranlarımı sunuyor, Allah'tan uzun ömürler diliyorum.

Bugüne kadar verdiğimiz şehitlerimizin önünde saygıyla, hürmetle eğiliyorum. Onların annelerinin, babalarının ellerinden öpüyorum. Eşlerini, çocuklarını sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

Değerli Giresunlular;

Bir taraftan 4’ü hemşehrimiz olmak üzere toplam 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer tarafta dünyada eşine rastlanmayan bir direnişe imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

15 Temmuz zaferi, tanklara ve uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin onurudur.

Bu zafer, bu topraklarda Çanakkale ruhunun hala taze olduğunun en önemli göstergesidir.

Ülkemizin son zamanlarda yaşadığı gelişme, büyüme ve kalkınmadan rahatsız olan, beyinleri yıkanmış ve birer terör makinesi haline gelen alçak FETÖ mensupları.

Ne acıdır ki, halkımızın alın teriyle alınan, vatanımızın korunması ve insanlarımızın güvenliği için kullanılması gereken savaş uçaklarını, tankları ve helikopterleri devletimizin asli kurumlarına ve

Aziz Milletimize karşı kullanmıştır.

Ancak o karanlık gece, verilen destansı mücadeleyle parlak bir zafere dönüşmüştür.

Başkomutan'ımız, Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla milyonlar; milletine, bayrağına, vatanına, devletine sahip çıkmak üzere ikinci kurtuluş mücadelesini başlatmış ve 'Zafer, zafer benimdir diyebilenindir' düsturuyla hareket etmiştir.

Milli iradeyi hiçe sayan gafiller, Büyük Türk Milletinin cesaretini vatanperverliğini, Cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutan

Atatürk’ün ‘‘Bağımsızlık ve Hürriyet benim karakterimdir.’’ haykırışını ya unutmuşlar ya da hesap edememişlerdir ve hakettikleri cevabı da Türk tarihindeki sayısız örneklerinde olduğu gibi fazlasıyla almışlardır.

Zaten bu Asil Millet, ülkesine her türlü imkânsızlık içinde dahi sahip çıkmasını bilmiştir.

İstiklal Şairimiz Merhum Akif’in dizeleriyle şehitlerimizi selamlıyorum.

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd'i...

Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

"Gömelim gel seni târîhe" desem, sığmazsın.

Herc ü merc ettiğin edvâra da yetmez o kitâb...

Seni ancak ebediyyetler eder istîâb.

15 Temmuz tıpkı Malazgirt’te Çanakkale’de Sakarya’da Kocatepe’de olduğu gibi imanın imkana karşı zaferiydi.

15 Temmuz bunun en şanlı ispatıydı…

Bu zaferlerin sonuncusu olan 15 Temmuz’da tıpkı Afyonkarahisar’da Dumlupınar’da Harşit Savunmasında olduğu gibi Giresun’un kahraman uşakları da vardı.

İstiklal Harbimizde, bağrından tamamı Giresun uşaklarından oluşan 42. ve 47. Gönüllü Alaylarını çıkartan Giresun, o hain kalkışma gecesinde de hiç tereddüt etmeden “Milli Birliğimize ve Demokrasimize” sahip çıkmışlardır.

Giresunlu kahraman uşaklarımız o gece 4 Şehit vermiştir. 67 de kahraman gazimiz vardır.

İşte O Şehitlerimizden bir tanesi, 15 Temmuz Kahramanı Giresunlu Şehit İsmail KEFAL…

32 yaşındaki şehidimiz, 15 Temmuz gecesi İstanbul’daki köprülerin kapatıldığını duyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısını beklemeden mahalledeki arkadaşlarıyla birlikte darbe girişimine karşı koymak için Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne gitti.

Darbeciler tarafından vatandaşlara doğru sürülen tankın ilerlemesini engellemek isterken tankın namlusunun başının sağ yanına çarpması sonucu şehadet şerbetini içti. Memleketi Tirebolu ilçesinde toprağa verildi.

Bir diğer 15 Temmuz Kahramanı Giresunlu Şehidimiz Emrah SAĞAZ…

İstanbul’un Esenler ilçesinde oturan 27 yaşındaki Emrah Sağaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısını duyar durmaz ağabeyi ile birlikte meydanlara çıktı. Atışalanı Caddesi'nde darbe girişimine karşı çıkan Sağaz, asker elbisesi giymiş hainlerin ele geçirdikleri tankı halkın üzerine sürmesi sonucu tankın altında kalarak şahadet mertebesine ulaşmıştır.

1,5 yıllık evli olan Emrah Sağaz, 4 ay sonra baba olma mutluluğunu yaşayacaktı. 4 ay sonra dünyaya gelen Şehidimizin emanetine, kendi isteği olan Hiranur ismi verildi. Memleketi Çamoluk ilçesinde toprağa verildi.

Yine bir diğer 15 Temmuz Kahramanı Giresunlu Şehidimiz Muharrem Kerem YILDIZ…

29 yaşındaki Muharrem Kerem Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla darbeci askerlere karşı direnmek için sokağa çıkarak, kalabalık bir grupla, tekbirler getirerek 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne yürüdü ve hainler tarafından sıkılan tek kurşunla başından vurularak şehit edildi. İstanbul’da toprağa verildi.

Bir diğer 15 Temmuz Kahramanı Giresunlu Şehit Cengiz HASBAL…

35 yaşında, evli ve iki çocuk babasıydı. ‘Köprülerin, FETÖ’cü hainler tarafından tutulduğu haberini alır almaz Boğaziçi Köprüsüne giderek tepkisini göstermiş ve FETÖ’cü hainlerin açtığı ateş sonucu göğsünden ve kolundan vurularak ağır yaralanmış, 19 gün sonra şehadet şerbetini içti ve İstanbul’da toprağa verildi.

Ömer HALİSDEMİR

15 Temmuz darbe girişiminin seyrini değiştirdi ve darbeye karşı direnişin temsili haline geldi. O gece darbeci Semih Terzi’yi Özel Kuvvetlere sokmamak için emir aldı.

Ömer Başçavuş, sonu ölüme varan bu emir üzerine vakur bir sesle Zekai Paşa'sına hitaben, "Baş üstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin" dedi ve verilen emri uyguladı, ardından hakka yürüdü…

Yılmaz ERCAN

Darbeyi püskürtmek için motosikletiyle Boğaziçi Köprüsü'ne geldi. Vatandaşlarımızla köprüde buluşan ve darbecilere karşı mücadele eden Ercan, bir süre darbeci askerler tarafından yaralanan vatandaşları motosikletiyle güvenli bölgeye taşıdı ve darbecilere yöneldi, ardından kör kurşunlarla şehit düştü…

Baba-Evlat, 2 Kahraman 2 Şehit, OLÇOK’lar…

Baba Erol Olçok, FETÖ’nün hain darbe girişimi sırasında 16 yaşındaki oğlu Abdullah Tayyip ile birlikte önce Altunizade’deki ardından saldırıların yoğun olduğu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki direnişe katıldı.

Darbecilere direnirken hainlerin kurşunlarıyla köprü üzerinde şehit düştüler… Allah’ın izniyle Cennetle buluşacaklar…

İşte biz, şehadete hasret, nice kahramanları barındıran, 15 Temmuz gecesi göğsünü namluların ucuna dayayan, hele hele tankların paletlerinin altına kendini siper edecek kadar inancı yüksek bir milletiz.

 

Değerli Hemşehrilerim;

Artık bizlere düşen görev ve sorumluluklarımız çok fazla.

Emperyalistlerin oyunlarına alet olmayacağız, birliğimize, dirliğimize kastetmek isteyen kim varsa karşısında demir yumruk olacağız.

Terör odaklarına hizmet etmek isteyenleri aramızda barındırmayacağız.

Ecdadımızdan tevarüs ettiğimiz şekilde özgürlüğümüzün kıymetini daha çok bileceğiz.

Ezanlarımızı susturtmamak, bayrağımızı indirtmemek, vatanımızı korumak, devletimize sahip çıkmak için daha kararlı hareket edeceğiz.

Masabaşı oyunlarıyla, diplomasi tuzaklarıyla, gafletle ve hatta hıyanetle bizlere kaybettirmek isteyenleri hüsrana uğratacağız.

Ve en önemlisi 15 Temmuz ruhunu bilen, vatanına sadık, geleceğimizi emanet edeceğimiz nesiller yetiştireceğiz.

Kendinin farkında, elif gibi dosdoğru olacak, gönüllere girecek nesiller yetiştireceğiz.

İstiklal Şairimiz Merhum Akif’in ifadeleriyle

 

Asım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek:

İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.

Şüheda gövdesi, bir baksana dağlar, taşlar...

O, rükû olmasa, dünyada eğilmez başlar.

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!”

 

Bizim hem ilmiyle, hem gönlüyle geleceğine yürüyen nesillere ihtiyacımız var.

Değerli anne ve babalar;

Sizden bunu bekliyoruz: unutmayın ki en büyük öğretmen, mürebbi, mürebbiye sizsiniz. Şüphesiz ki okullarımızdaki öğretmenler önemli, ama kilit nokta sizlersiniz.

İşte tam da inançla diyoruz ki, 15 Temmuz'u geleceğimiz, genç nesiller, gelecek kuşaklar için asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Ancak bu şekilde yeni 15 Temmuz’ların, yeni terör örgütlerinin önüne geçebiliriz.

Ancak bu şekilde yüce dinimizin kutsal değerlerinin ve aziz milletimizin hassasiyetlerinin istismarının önüne geçebiliriz.

Ancak bu şekilde geleceğimize güvenle bakabiliriz.

15 Temmuz’u ve terörle mücadeledeki zaferlerimizi yad etmek, bizi bu anlayışa yöneltmelidir.

Bugünü sadece bir kuru hamasetten ibaret görürsek, asıl amacımızı unutmuş oluruz.

Milli harp sanayii; İHA’lar, SİHA’lar, Milli Uçak, Milli Gemi, Milli Tank gibi Milli silah ve teçhizatlarla güçlendirilen Ülkemiz; bölgesinde barışa ve istikrara liderlik yapma ülküsünü yerine getirmek için millet olarak var gücüyle çalışmaya kararlıdır

Bölgemizdeki hiçbir oldubittiye müsaade etmeyeceğiz

Bunun için Çanakkale’de İstiklal Harbi’nde 15 Temmuz’da olduğu gibi her türlü bedeli ödemeye hazırız.

Bölgemizde barışı sağlamaya ve muhafaza etmeye de kararlıyız.

Bu amaçla terörle mücadele hem yurtiçinde ve hem de yurtdışında son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla devam edecek.

Şırnak’ın Cudi Dağı’nda Bölücü Terör Örgütüne yönelik başlatılan Yıldırım-1 operasyonunu yürüten kahraman askerlerimiz başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında görev ifa eden tüm güvenlik güçlerimize bu vesile ile buradan selamlarımı gönderiyorum, Allah yar ve yardımcınız olsun.

 

BU VATAN KİMİN

Bu vatan toprağın kara bağrında

Sıra dağlar gibi duranlarındır.

Bir tarih boyunca onun uğrunda,

Kendini tarihe verenlerindir.

Tutuşup kül olan ocaklarından,

Şahlanıp köpüren ırmaklarından,

Hudutlarda gazâ bayraklarından.

Alnına ışıklar vuranlarındır.

Ardına bakmadan yollara düşen

Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan,

Huduttan hududa yol bulup koşan

Cepheden cepheyi soranlarındır…

İleri atılıp sellercesine

Göğsünden vurulup tam ercesine,

Bir gül bahçesine girercesine,

Şu kara toprağa girenlerindir.

Tarihin dilinden düşmez bu destan

Nehirler gazidir, dağlar kahraman

Her taşı bir yakut olan bu vatan

Can verme sırrına erenlerindir.

Gökyay’ım ne desem ziyade değil,

Bu sevgi bir kuru ifade değil.

Sencileyin hasmı rüyada değil,

Topun namlusundan görenlerindir…

Ve sözlerimi şu dizelerle bitirmek istiyorum.

Mehmed’im, sevinin, başlar yüksekte!

Ölsek de sevinin, eve dönsek de!

Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!

Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir!

Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!

Rabbim, bu birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin.

Rabbim, her karışı şehit kanlarıyla sulanmış bu güzel ülkeyi korusun.

Rabbim, vatanımızı her türlü saldırıdan, her türlü ihanetten muhafaza buyursun.

Rabbim, bu millete bir daha “İstiklal Marşı” yazdırmasın.

Rabbim, bu millete bir daha 15 Temmuz gibi acılar yaşatmasın.

Unutulmasın ki Türkiye’de VATAN MİLLETİN, İRADE MİLLETİNDİR!

Allah’a emanet olun.

Kalın sağlıcakla…” diyerek katılımcıları selamladı.

Tören; şiirlerin okunması, 15 Temmuz anısına çeşitli branşlarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve gençlerimize ödüllerinin verilmesi, ‘Sancak Koşusu’na katılan sporculara ‘Katılım Belgesi’ verilmesi, 15 Temmuz Kahramanı İsmail Kefal Belgeseli, 15 Temmuz Kısa Film Gösterimi, 15 Temmuz Demokrasi Zafer Marşı, Geceden Şafağa 15 Temmuz TRT Belgeseli ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan çeşitli kısa film ve belgesellerle devam ederek saat 00.13’de tüm Camilerimizde ‘Selâ Okunması’ ile sona erdi.

Vali Enver Ünlü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü resmi anma programının sona ermesinin ardından, gece 00.20’de Giresun Belediyesi tarafından Giresun Valiliği’nin önündeki kavşağa yaptırılan ve üzerinde “Giresun 42. ve 47.Gönüllü Alayların Şehri” yazan  “Ay Yıldız Anıtı” nın açılış törenine katıldı.


Etiketler: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.