SON DAKİKA

GİRESUNDA SANAT WEB TV AÇILMIŞTIR         


Bugün: 25.11.2020

İletişim Oy Giresun Evleri Haftası Sona Erdi

İletişim Oy Giresun Evleri Haftası Sona Erdi

Oy Giresun Evleri Haftası27.05.2013 18:11


İlimizin tarihi mekan ve evlerini tanıtmak,korumak ve geleceğe taşımak düşüncesiyle Valiliğimiz, Belediye Başkanlığı, Mimarlar Odası Zeytinlik Semti ve Evleri Koruma Derneği başkanlığınca ortaklaşa düzenlenen tanıtım haftası etkinlikleri sona erdi. 

 

21 Mayısta İstanbul tarihi Hamamcızade Dede Efendinin konağında başlayan hafta

etkinlikleri  Giresun da hazırlanan görsel ve sanatsal sunumlarla devam etti.

Profesör Dr. Cengiz  Eruzun başkanlığındaki heyete Giresun Kalesi  ve Zeytinlik Mahallesi gezdirildi.

 

Tarihi dokuyu ziyaret sırasında; Cumhuriyet ilköğretim  okulu öğrencilerinin mekanın tarihi ev resimleri sergisi İlgiyle izlenirken, Giresunlu bayanların el sanatları, Vali  Dursun Ali Şahinin girişimleri sonucu   Halkeğitim  Merkezince açılan  Cama Can verenler sergi atölyesi sokakta imalat yaparak misafir ve çevre sakinlerine beğeni kazandırdı.sokakta ve tarihi mekanlara kurulan  akustik canlı  müzik sunumları Giresun türküleriyle katılan izleyicileri hayli coşturdu. Ev  serandır maketleri sokak standında gösterime sunulurken, gemi  kayık ve sandal maketleride meraklılarıyla bir başka sokakta buluştu. Yöresel içecek ve kadayıf tatlısın ikram edildiği Zeytinlik mahallesinde esnaf ve  yöre sakinleri evlerinde sandalye ve masalarını sokaklara taşıyarak tanıtım haftasına ev sahipliği yaptılar. Gece ise Özel İdare Konservatuar salonunda  icra edilen halk müziği konseri sokaklara taşındı, Giresunlularla gazi caddesinde tulum ve kemençe eşliğinde

oynanan oyunlar izleyenleri büyüledi.

 

 Giresun Ayağının 2 inci günü Şebinkarahisar da Belediye Başkanı Şahin Yılancı tarafından  tamzara köyünde karşılanan ekip, kale,Atatürk Müzesi, hanlar ve tarihi dokuları inceleyerek ilimize geri döndü.

 

Ticaret ve Sanayi Odasının da düzenlenen panele çok Sayıda mimar,mühendis ve  misafirler katıldı. Profesör Dr.Cengiz Eruzun un açılış konuşmasıyla başlayan  panele Vali Yardımcısı Fethi Yorulmaz, Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Mimarlar Odası Başkanı serdar Demirkıran,  Yardımcı Doç.Dr. Gazanfer İltar ve Zeytinlik Semti ve Evleri Koruma Derneği Başkanı Ahmet Coşkun  birer konuşma yapara konu hakkında bilgi aktardılar.

 

Giresun’da dağlar ve tepelerin yok edilerek binalar yapıldığını belirten  akademik konuklar böyle bir uygulamanın başka hiçbir yerde olmadığını ifade ettiler. Uzman konuklar, Zeytinlik Mahallesinde tarihi binaların önüne yapılan çirkin yapıların yargı yolu ile yıktırılması gerektiğini dile getirerek,  çarpık ve çok katlı binalardan artık dünyanın vaz geçtiğini söylediler.

.

Toplantının  2 inci bölümünde Y.Mimar Şimşek Deniz  KUDEP uygulamaları ve Giresun

adlı sunumuyla katılımcıların beğenisini kazandı. Y.Mimar Erkan İnece, beton kentleşmeden

Vazgeçip Ahşap evlere yönelmenin faydalarını anlattı. Bozat beldesi Belediye başkanı Rıfat GÜRSOY un konuğu olan ekip burada asırlık ağaç ve serenti evlerde günün

Yorgunluğunu atarak daha sonra ilimizden ayrıldı

Diğer EĞİTİM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.